Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” nedeni ile bir açıklama yapan Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan açıklamalarına “Sen saçlarına baharı tak çocuk! Gülüşün güneş olsun. Ellerin umut…” diye başlayarak:

“Tarihte bundan otuz yıl önce, takvimler 20 Kasım 1989’u gösterdiğinde Birleşmiş Milletler tarafından Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ülkemizin de içinde yer aldığı 191 ülke tarafından kabul edilmiştir. Türkiye sözleşmeyi, 09.12.1994 tarihinde onaylamış ve Sözleşme 27.01.1995 yılında Anayasamızın 90. maddesine göre kanun olarak yürürlüğe girmiştir. Evrensel insan haklarını da temel alan bu sözleşme; kabul edilmesinden bu yana tüm dünyada kutlandığı gibi ülkemizde de kutlanmaktadır. Unutulmamalıdır ki ülkemiz ayırım gözetmeksizin tüm çocuklarına ulusal bir bayramı armağan etmenin gururunu da her yıl yaşamaktadır“ dedi.

Bu sözleşmeye rağmen tüm dünya da çocukların istismarı başta olmak üzere, çocuk yaşta evlendirilmelerinin, sağlıklı beslenmelerinin, kadın-erkek ayrımı yapılmadan eğitim olanaklarına tartışmalarının, özetle insanca, özgürce ve sağlıklı gelişim olanaklarının sağlanamadığının altını çizen Doğan ayrıca açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Çocuk Hakları Sözleşmesinde çocuğun kişiliğinin geliştirilmesi için hoşgörü, sevgi ve saygı içindeki bir aile ortamında yaşaması, çocuğa özgürlük ve eşitlik ruhunun aşılanması gerekir. Çocuğun üstün yararı her şeyin üstündedir. Çocukların özellikle cinsel istismardan ve cinsel sömürüden, baskılardan korunmaları, sağlık ve eğitim olanakları içinde gelişimlerini ve kişiliklerini geliştirilmesi için büyük çaba göstermeliyiz.”

Doğan açıklamalarına:

“54 ana maddeden oluşan bu sözleşmenin amacına uygun olarak yaşama geçirilmesi gerekir. Ancak her gün tüm dünyada çocuklar için büyük üzüntü duyduğumuz içimizin acıdığı olaylar yaşandığına da tanık olmaktayız. Özellikle savaş ortamında kadınlar gibi çocuklar da çok zarar görmektedir. Sokaklarda mülteci ve sığınmacı çocuklar her türlü haklarından uzak yaşamakta, kız çocukları erken evlendirilmekte, ucuz iş güçü olarak sömürülmektedir. Bu bağlamda bazıları suç çetelerince kullanılmakta, uyuşturucu tuzağına düşmekte, ailelerini ve ülkelerini yitirmekte, sakat kalmakta ve sağlıksız olarak yaşamaktadırlar. Oysa sözleşmenin 18. maddesinde:

“Taraf Devletler, çocuğun yetiştirilmesinde ve gelişmesinin sağlanmasında ana–babanın birlikte sorumluluk taşıdıkları ilkesinin tanınması için her türlü çabayı gösterirler. Çocuğun yetiştirilmesi ve geliştirilmesi sorumluluğu ilk önce ana–babaya ya da durum gerektiriyorsa yasal vasilere düşer. Bu kişiler her şeyden önce çocuğun yüksek yararını göz önünde tutarak hareket ederler.”

Sözleşmenin 23. maddesinde:

“Taraf Devletler zihinsel ya da bedensel özürlü çocukların saygınlıklarını güvence altına alan, öz güvenlerini geliştiren ve toplumsal yaşama etkin biçimde katılmalarını kolaylaştıran şartlar altında eksiksiz bir yaşama sahip olmalarını kabul ederler…” denilmektedir. Yani bu sözleşme ile çocukların insanca yaşama, gelişme, korunma, eğitim ve sağlıklı beslenme hakları güvence altına alınmak istenmiştir.  Bu nedenle farkındalık yaratmak için her yıl kutluyoruz.”

Emekli Hakim İzzet Doğan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*